ŠKOLSKÝ PORIADOK
Základnej školy Františka Hrušovského Kláštor pod Znievom, Gymnaziálna č. 197, 03843
Organizácia
Základná škola
Identifikačné číslo organizácie (IČO)
37811941
Obec a PSČ
03843 Kláštor pod Znievom
Ulica a číslo
Gymnaziálna 197
Štát
Slovenská republika
Právna forma
rozpočtová organizácia
Štatutárny orgán
Mgr. Jana Učníková
Riaditeľka Základnej školy (ďalej len „škola“) “) vydáva tento školský poriadok. Platnosť školského poriadku od 1.2.2021.
Školský poriadok bol prerokovaný na pedagogickej rade dňa 26.1.2021.
Kláštor pod Znievom, 1.2.2021 Mgr. Jana Učníková, riaditeľka školy
Základné ustanovenia
- Školský poriadok základnej školy zahŕňa súbor pravidiel, zásad, práv a povinností, ktorými sa v zmysle práva na vzdelanie zabezpečuje riadny chod školy.
- Školský poriadok vydáva riaditeľka školy po prerokovaní v pedagogickej rade v súlade s nasledujúcimi právnymi normami:
- Zákon č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
- Zákon č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
- Vyhláška MŠ SR č. 231/2009 Z.z. o podrobnostiach o organizácii školského roka na základných školách, na stredných školách, na základných umeleckých školách, na praktických školách, na odborných učilištiach a na jazykových školách,
- Vyhláška č. 203/2015 Z.z. o základnej škole,
- Dohovor o právach dieťaťa,
- Metodický pokyn č. 7/2009-R k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov na školách a školských zariadeniach,
- Metodický pokyn č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy,
- Zákon č. 138/2019 Z. z.Zákon o pedagogických zamestnancoch a odborných
zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
- Školský poriadok obsahuje :
- Práva a povinnosti žiakov
- Organizácia vyučovania
- Organizácia v školskom klube detí
- Práva a povinnosti zákonných zástupcov
- Organizácia a pravidlá dištančného vzdelávania
- Informačný systém
- Výchovné opatrenia
- Záverečné ustanovenia
- Práva a povinnosti žiakov
1. Práva žiakov
Práva žiaka sú zakotvené vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv, deklarácii práv dieťaťa, v Dohovore o právach dieťaťa a v iných medzinárodných dokumentoch zaoberajúcich sa ochranou ľudských práv a práv dieťaťa.
-
- Právo na vzdelanie – Základné vzdelanie má žiak právo dostať bezplatne. Má právo zúčastňovať sa všetkých školou organizovaných akcií, besied, výletov a exkurzií. Má právo primerane využívať zariadenie učebne, výpočtovú techniku a knižnicu. Má právo na vzdelanie v materinskom jazyku. Má právo rozvíjať svoju osobnosť, nadanie, schopnosti a potreby.
- Právo na názor – Žiak má právo slušným spôsobom povedať svoj názor. Má právo klásť otázky k učivu a dostať na ne odpoveď. Má právo požiadať učiteľa alebo vedenie školy o vysvetlenie otázok a problémov, ktoré sa týkajú života školy.
- Právo slobody prejavu – Žiak má právo formulovať vlastné názory a tieto slobodne vyjadrovať. Toto právo však musí byť v súlade s právnymi normami Slovenskej republiky a nesmie byť v rozpore alebo potláčať práva a povesť iného človeka, nesmie ohrozovať bezpečnosť, poriadok, zdravie, morálku.
- Právo na pokojné zhromažďovanie a združovanie sa - Žiaci majú právo združovať sa v detských a mládežníckych organizáciách, v záujmových krúžkoch v škole, zapájať sa do rôznych mimoškolských, kultúrnych, športových a iných aktivít. Žiaci majú tiež právo organizovať svoje aktivity v priestoroch školy, ak toto bude vopred organizačne zabezpečené a odsúhlasené riaditeľstvom školy.
- Právo na objektívne hodnotenie - Žiak má právo na objektívne skúšanie a hodnotenie v súlade s metodickým pokynom č. 22/2011 MŠ SR na hodnotenie žiakov základnej školy a Zákonom č. 245//2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a Vyhláškou č. 320/2008 Z.z. o základnej škole.
- Právo na ochranu zdravia - Je povinnosťou školy zabezpečiť žiakovi ochranu zdravia a bezpečnosť pri vyučovaní, ako aj dodržiavanie základných psychohygienických noriem. Žiak má právo na ochranu pred ponižovaním, šikanovaním, týraním a inými formami útlaku a diskriminácie. Má právo na ochranu pred drogovými závislosťami.
- Právo na voľný čas - Žiak má právo na voľný čas uplatňovaním princípov: dodržiavanie psychohygienických zásad, tvorba rozvrhu hodín, nepreťažovanie žiakov a zadávanie domácich úloh, dobrovoľný výber záujmovej a mimoškolskej činnosti. Žiak má právo zvoliť si náplň prestávok, pokiaľ zachováva pravidlá bezpečnosti a neruší ostatných.
- Právo na ochranu súkromia, slobodu myslenia, svedomia a náboženstva - Žiak má právo na zákonnú ochranu proti zásahom a útokom na súkromný život, do svojej rodiny a domova, do korešpondencie, do cti a povesti. O žiakoch možno zhromažďovať len základné údaje týkajúce sa identifikácie osoby: meno a priezvisko, dátum narodenia, bydlisko, rodné číslo, štátnu príslušnosť, národnosť, osobné údaje týkajúce sa jeho zdravia a mentálnej identity. Zhromažďované údaje je potrebné chrániť pred prístupom nepovolených osôb a zachovávať o nich mlčanlivosť.
- Právo na ochranu pred negatívnymi a zdravie ohrozujúcimi vplyvmi - Žiak má právo na prostredie, ktoré neohrozuje jeho zdravý duševný a telesný vývin, na prostredie, kde nie je ohrozované jeho zdravie a život. Žiak musí byť chránený predovšetkým:
- pred nezákonným užívaním narkotických a psychotropných látok,
- pred užívaním alkoholických nápojov akéhokoľvek druhu a fajčením,
- pred sexuálnym využívaním a zneužívaním, vrátane prostitúcie a pornografie,
- krutým trestaním, týraním, mučením, ponižovaním, šikanovaním, obmedzovaním.
1.10 Právo na omyl - Žiak má právo na omyl, zmenu názoru a právo na vývin. Môže sa pomýliť, prípadne niečo zabudnúť, nezabúda sa však ospravedlniť. Učiteľ mu umožní, aby svoj omyl alebo chybu napravil.
1.11Právo zdravotne znevýhodnených žiakov - Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a so zdravotnými obmedzeniami má právo na zvláštnu starostlivosť a vzdelávanie, aby dosiahol čo najvyššiu mieru samostatnosti a mohol viesť plnohodnotný spoločenský život.
1.12Ochrana pred diskrimináciou a princíp rovnosti - Žiak má právo na ochranu pred diskrimináciou v prístupe učiteľa k nemu, v komunikácii a v procese hodnotenia so zachovaním princípu rovnosti pre všetkých žiakov.
2. Povinnosti žiakov
-
- Príchod žiakov do školy
2.1.1. Žiaci do školskej budovy vstupujú najneskôr 10 minút pred začiatkom vyučovania.
-
-
- Žiaci po vstupe do školy si zabezpečia elektronickú evidenciu svojej dochádzky . Žiak označí svoj každý príchod a každý odchod zo školy priložením čipu na dochádzkový senzor vo vestibule školy. Ak žiak prichádza do školy , alebo odchádza zo školy v priebehu vyučovania si svoj príchod aj odchod označuje vždy na dochádzkovom senzore. Žiak môže budovu školy pred skončením svojho vyučovania opustiť jedine v sprievode zákonného zástupcu alebo v sprievode inej dospelej poverenej osoby, ktorá ho príde fyzicky prevziať od vyučujúcej a s vedomím triednej učiteľky.
- Žiaci sa prezúvajú hneď pri svojich skrinkách. Prezutí zostávajú počas celého vyučovania. Ak žiak prezúvky zabudne, musí si umyť svoje topánky.
- Vrchné ošatenie a obuv si uložia do pridelených skriniek, ktoré si krátko pred začiatkom vyučovania uzamknú, nenechávajú si svoje veci na chodbách.
- V budove školy nie je dovolené používať kolieskové korčule, topánky s kolieskami, kolobežky a iné.
- Pri oneskorenom príchode na vyučovanie sa žiaci ospravedlnia u vyučujúceho.
- Je prísne zakázané počas vyučovania svojvoľne opustiť budovu a areál školy.
- Žiak je povinný sa správať slušne aj na verejnosti, neohrozovať mravný vývoj svojich spolužiakov a ani ich zdravie.
-
-
- Dochádzka žiakov do školy –prezenčná forma vzdelávania
- Žiak na vyučovanie dochádza pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín a zúčastňuje sa činností, ktoré organizuje škola v čase riadneho vyučovania.
- Vyučovanie a podujatia školy môže žiak vymeškať len zo zdravotných dôvodov, pre vážnu udalosť v rodine alebo nepredvídané situácie.
- V prípade 30 %-ného vymeškania hodín z daného predmetu za polrok je možné na podnet vyučujúceho nariadiť žiakovi vykonať komisionálne skúšky po prerokovaní v pedagogickej rade.
- Ak nemôže prísť žiak do školy pre vopred známu príčinu, zákonný zástupca to vopred oznámi triednemu učiteľovi a písomne požiada o uvoľnenie žiaka z vyučovania.
- V ostatných prípadoch je zákonný zástupca povinný oznámiť triednemu učiteľovi príčinu neprítomnosti do 48 hodín, a to osobne, telefonicky, prostredníctvom informačného systému školy alebo mailom.
- Žiak prinesie písomnú ospravedlnenku najneskôr do 3 dní po nástupe do školy, v opačnom prípade mu budú vymeškané hodiny neospravedlnené.
- Ak žiak vynechá vyučovanie, informuje sa u spolužiakov o preberanom učive alebo vyučujúcich predmetov na ktorých chýbal.
- Pri opakovanom (3-krát) oneskorenom príchode na vyučovanie z dôvodu nedbanlivosti sa zaráta žiakovi 1 neospravedlnená hodina.
- Žiaci sa môžu zúčastňovať na záujmových útvaroch dobrovoľne.
- Dochádzka žiakov do školy –prezenčná forma vzdelávania
-
- Starostlivosť o zovňajšok
- Žiak je v škole vhodne a čisto oblečený, upravený.
- V priestoroch školy a školskej jedálne je zakázané nosiť na hlavách šiltovky, čiapky a kapucne.
- Dbá na dodržiavanie osobnej hygieny a čistoty .
- Na hodinách telesnej výchovy používa cvičebný úbor podľa pokynov vyučujúceho, nie je dovolené cvičiť v oblečení, ktoré má na sebe počas vyučovania. Športová obuv do telocvične musí byť čistá.
- Starostlivosť o zovňajšok
-
- Správanie žiakov počas vyučovania
- Po zazvonení žiak zaujme svoje miesto a pripraví si pomôcky potrebné pre príslušný predmet.
- Na vyučovaní sedí žiak pozorne sleduje výklad učiteľa, pracuje podľa pokynov vyučujúceho a rešpektuje jeho príkazy, nevyrušuje a nerozptyľuje spolužiakov. Ak chce prehovoriť rešpektuje pravidlá komunikácie.
- Žiak je povinný nosiť do školy pomôcky podľa pokynov učiteľov jednotlivých predmetov.
- Ak sa žiak z vážnych dôvodov nemohol pripraviť na vyučovanie, ospravedlní sa na začiatku hodiny vyučujúcemu.
- Žiaci do odborných učební a telocvične odchádzajú len pod dohľadom vyučujúceho.
- Pred hodinou telesnej výchovy sa v šatni prezlečie do cvičebného úboru a odovzdá vyučujúcemu telesnej výchovy do úschovy cenné predmety.
- Žiak si chráni svoje zdravie a zdravie spolužiakov, žiak nevykonáva činnosti, ktoré sú zdraviu škodlivé, najmä fajčenie, pitie alkoholických a energetických nápojov , požívanie zdraviu škodlivých látok.
- Je zakázané nosiť do školy predmety, ktoré ohrozujú bezpečnosť a zdravie žiakov (pyrotechnika, výbušniny, nože, zbrane, zápalky), ako aj predmety rozptyľujúce pozornosť žiakov počas výchovno –vzdelávacieho procesu.
- Žiak nepoužíva vulgárne slová ani nevhodné gestá na adresu kohokoľvek, fyzické a psychické násilie, akékoľvek náznaky či prejavy šikanovania.
- Do školy sa nenosia cenné veci ani väčšiu sumu peňazí, nakoľko škola za stratu peňazí a cenností nezodpovedá.
- Počas vyučovacej hodiny žiak nesmie používať mobilný telefón, tablet, slúchadlá a akékoľvek elektronické zariadenia. Mobilný telefón musí byť vypnutý a odložený v školskej taške. Je prísne zakázané vyhotovovať akékoľvek zvukové a obrazové záznamy, taktiež nabíjanie týchto zariadení v škole. Mobilný telefón môže žiak použiť iba v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa alebo riaditeľky školy.
- Žiak sa o svoje učebnice a školské potreby stará , udržiava ich v poriadku a v čistote, rovnako tak aj svoje miesto, triedu a ostatné školské priestory. Chráni školský majetok pred poškodením. Pri úmyselnom poškodení bude prizvaný zákonný zástupca k prejednaniu vzniknutej situácie alebo za účelom zabezpečenia odstránenia poškodenia.
- Správanie žiakov počas vyučovania
-
- Správanie žiakov počas prestávky
- Každý žiak má právo na prestávku podľa stanoveného rozvrhu hodín.
- Žiakom sa prísne zakazuje počas prestávok zdržiavať na schodiskách, vykláňať z okien a otvárať okná, behať a bezdôvodne sa prechádzať po celej škole, ako i opustiť budovu a areál školy. Žiaci sú povinní rešpektovať a riadiť sa pokynmi dozorkonajúcich pedagógov.
- Správanie žiaka musí byť v duchu znášanlivosti, rovnosti pohlavia, bez znakov etnických, či náboženských rozporov, prvky šikanovania alebo vydierania budú hodnotené ako vážny priestupok. Za prvky šikanovania sa považuje výsmech, komandovanie, vnucovanie, vydieranie, ubližovanie, ponižovanie, týranie fyzické aj psychické, bitky, prezývky a nadávky.
- Správanie žiakov počas prestávky
-
- Správanie sa žiakov v školskej jedálni
- Do školskej jedálne vstupujú len stravujúci sa žiaci a na pokyn dozorkonajúceho učiteľa.
- Čakajú v rade, nepredbiehajú sa, správajú sa ticho a rešpektujú pokyny dozoru.
- Správanie sa žiakov v školskej jedálni
2.6.3 Po ukončení obeda žiak po sebe odnesie použitý riad a zanechá za sebou poriadok na stole (v prípade znečistenia utrie stôl).
-
-
- Odpad z ovocia, jogurtov, džúsov, keksov odhadzuje do košov a neznečisťuje ním priestory ani okolie školy.
- Obedy sa odhlasujú v jedálni alebo telefonicky u vedúcej školskej jedálne najneskôr do 7.15 hod .
-
-
- Odchod žiakov zo školy
- Po skončení vyučovania si každý žiak urobí poriadok na svojom mieste.
- Za prítomnosti učiteľa idú žiaci do školskej jedálne alebo opustia budovu školy.
- Odchod žiakov zo školy
2.7.3 Po skončení vyučovania idú žiaci domov, bezdôvodne a bez dozoru sa nesmú zdržiavať v priestoroch školy ani v areáli školy.
-
-
- V budove školy sa zdržujú po vyučovaní len v prípade čakania na autobus a v prípade čakania na krúžkovú činnosť a to vo vstupnej hale školy.
- Žiak sa má riadiť pravidlami slušného správania aj v čase mimo vyučovania, zdvorilo sa správa k dospelým občanom, starým ľuďom, malým deťom, má byť pozorný k telesne postihnutým a k chorým ľuďom.
- Žiak si má chrániť svoje zdravie aj mimo školy, vyhýbať sa činnostiam, ktoré sú zdraviu škodlivé, napr. pitie alkoholických nápojov, fajčenie, používanie zdraviu škodlivých látok, návšteva počítačových herní a pod.
-
B. Organizácia vyučovania
Vyučovací proces sa riadi platným rozvrhom hodín, ktorý je povinný rešpektovať každý žiak, pedagogický a odborný zamestnanec.
Vyučovanie
Vyučovacia hodina
Začiatok hodiny
Koniec hodiny
- vyučovacia hodina
7:30
8:15
Prestávka
8:15
8:20
- vyučovacia hodina
8:20
9:05
Prestávka
9:05
9:20
- vyučovacia hodina
9:20
10:05
Prestávka
10:05
10:15
- vyučovacia hodina
10:15
11:00
Prestávka
11:00
11:10
- vyučovacia hodina
11:10
11:55
Prestávka
11:55
12:00
- vyučovacia hodina
12:00
12:45
Prestávka
12:45
13:15
- vyučovacia hodina
13:15
13:55
-
-
- Organizácia a prevádzka v školskom klube detí
-
- ŠKD je v prevádzke spravidla celý školský rok okrem dní pracovného pokoja a štátnych sviatkov. Počas školských prázdnin je prevádzka v ŠKD riešená podľa aktuálnej situácie, ktorá závisí od počtu prihlásených žiakov. Zákonní zástupcovia o prevádzke ŠKD počas prázdnin sú informovaní prostredníctvom webovej stránky školy, prostredníctvom školského informačného systému.
- Ak je žiak prihlásený do ŠKD, privádza ho do oddelenia ráno zákonný zástupca a po skončení vyučovania vyučujúca poslednej vyučovacej hodiny.
- Ranná ŠKD začína od 6:00 hod. – do 7:15 hod.
- Poobedňajšia ŠKD od 11:00 hod. – do 17:00 hod.
- Žiakov, ktorí navštevujú ŠKD odovzdáva príslušnej pani vychovávateľke vyučujúca, ktorá vyučuje poslednú vyučovaciu hodinu v triede týchto žiakov.
- Z ŠKD je žiak uvoľnený len na základe písomného ospravedlnenia rodiča.
- Odchod žiaka z ŠKD je vyznačený v zápisnom lístku (v TK). Zmeny odchodu musí rodič písomne oznámiť.
- Z ŠKD alebo pri činnosti v ŠKD nemôže žiak svojvoľne odísť.
- Za žiaka, ktorý v popoludňajších hodinách pokračuje vo vyučovaní v súkromnej ĽŠU alebo v inej záujmovej činnosti v škole zodpovedá príslušný vyučujúci ĽŠU alebo vedúci záujmového útvaru, ktorý si žiaka vyzdvihne v ŠKD a po skončení činnosti ho odovzdá pani vychovávateľke do ŠKD.
- Správanie žiaka v ŠKD sa riadi pravidlami uvedenými v tomto školskom poriadku.
- Ak žiak sústavne narúša výchovnú činnosť v ŠKD alebo neodôvodnene a bez písomného ospravedlnenia vynechá dochádzku 7 dní za sebou nasledujúcich pracovných dní alebo 12 dní v mesiaci bude písomne upozornený zákonný zástupca .Ak dôjde k opakovaniu neodôvodneného vymeškávania vyradí sa žiak zo zoznamu pravidelne dochádzajúcich žiakov.
D. Práva a povinnosti zákonných zástupcov
- Práva zákonných zástupcov
- Rodič má právo na poskytnutie bezplatného vzdelania svojho dieťaťa.
- Rodič má právo na vzdelávanie svojho dieťaťa bez diskriminácie.
- Rodič má právo na informácie o škole: školský vzdelávací program, projekty, počty žiakov v triedach, vybavenie školy, správa o výchovno-vzdelávacej činnosti.
- Rodič má právo na individuálny prístup k svojmu dieťaťu vo výchove a vzdelávaní v škole.
- Rodič má právo požiadať o komisionálne preskúšanie svojho dieťaťa, ak má pochybnosti o správnosti klasifikácie.
- Rodič má právo predkladať návrhy na zlepšenie podmienok výchovno-vzdelávacieho procesu.
- Povinnosti zákonných zástupcov pri prezenčnej aj dištančnej forme vzdelávania
- Rodič je povinný prihlásiť dieťa do školy a dbať o to, aby dochádzalo do nej pravidelne a včas.
- Ak nemôže prísť žiak do školy pre vopred známu príčinu, rodič je povinný to vopred oznámiť triednemu učiteľovi (napr. návšteva lekára, rodinné udalosti) a písomne požiadať o uvoľnenie žiaka z vyučovania.
- Rodič môže ospravedlniť neprítomnosť svojho dieťaťa na vyučovaní maximálne 5 dní za polrok.
- V ostatných prípadoch je zákonný zástupca povinný oznámiť triednemu učiteľovi príčinu neprítomnosti do 48hodín a to osobne, telefonicky alebo mailom. Žiak prinesie písomnú ospravedlnenku v žiackej knižke najneskôr do 3 dní po nástupe do školy, v opačnom prípade mu budú vymeškané hodiny neospravedlnené.
- Nad 3 dni absencie žiaka na vyučovaní zo zdravotných dôvodov treba podložiť lekárskym potvrdením v žiackej knižke , alebo elektronickej žiackej knižke.
- V prípade dlhšej neprítomnosti na vyučovaní z osobných dôvodov (sústredenie, rodinná dovolenka,...) si vyžiada rodič súhlas u riaditeľky školy formou písomnej žiadosti.
- Oslobodenie od vyučovania z niektorého predmetu (napr. telesná výchova) určuje riaditeľka školy iba na základe písomného lekárskeho potvrdenia.
- Ak je dieťa prítomné na hodine telesnej výchovy, ale nemôže cvičiť zo zdravotných dôvodov, rodič môže takýto stav ospravedlniť maximálne 3 hodiny za polrok, inak sa vyžaduje lekárske potvrdenie.
- Rodič je povinný zabezpečiť dieťaťu podľa svojich možností dostatočné množstvo školských pomôcok nevyhnutných pre riadny priebeh vzdelávacieho procesu pri prezenčnej aj dištančnej forme vzdelávania.
- Rodič je povinný zabezpečiť na pravidelnú domácu prípravu žiaka na vyučovanie, dozerať na jeho prípravu na nasledujúci deň.
- Rodič je povinný vytvoriť všetky podmienky pre zdravý vývoj svojho dieťaťa.
- Rodič sa zaujíma o prospech a správanie svojho dieťaťa, podpisuje žiacku knižku, zúčastňuje sa rodičovských združení alebo iným spôsobom sa informuje o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa.
E. Organizácia a pravidlá dištančného vzdelávania
V čase mimoriadnej situácie je výchovno – vzdelávací proces organizovaný na základe nariadení a usmernení MŠVVaŠ SR , aké si táto situácia vyžaduje.
- Ak je nevyhnutné počas mimoriadnej situácie zaviesť dištančné vzdelávanie je takáto forma vzdelávania povinná pre každého žiaka školy a to s ohľadom na materiálno – technické vybavenie rodinného prostredia, v ktorom žiak žije.
- Dištančné formy vyučovania zahŕňajú rôzne formy: online pripájanie sa na vyučovacie hodiny podľa stanoveného rozvrhu, práca na vzdelávacom portáli edupage, vypracovávanie úloh pridelených vyučujúcimi dodaním pracovných listov do schránok zákonných zástupcov.
- Žiak je povinný sa zúčastňovať požadovaných foriem, metód a aktivít dištančného vzdelávania podľa svojich možností.
- Žiak môže dištančné vyučovanie vymeškať za rovnakých podmienok ako v prezenčnej výuke, ktorých podmienky sú uvedené v tomto školskom poriadku.
- Zákonný zástupca žiaka má možnosť ospravedlniť svoje dieťa z dištančného vzdelávania ako aj v prezenčnej forme vyučovania a to max.5 dní za polrok, ktorých podmienky sú uvedené v tomto školskom poriadku, ak neurčuje vyhláška MŠ SR inak.
- V prípade, že sa žiak nemôže zúčastniť dištančného vzdelávania z akýchkoľvek dôvodov, zákonný zástupca žiaka je povinný o tejto skutočnosti informovať triedneho učiteľa, vyučujúceho alebo vedenie školy rovnako ako v prezenčnej forme vzdelávania
- Príčinu nepredvídanej neprítomnosti žiaka na dištančnom vzdelávaní oznámi rodič triednemu učiteľovi do 48 hodín.
- Pri podozrení na nedbalú školskú dochádzku sa postupuje pri dištančnom vzdelávaní rovnako ako pri prezenčnej forme vzdelávania vyplývajúcej z platných zákonov a nariadení.
- Počas dištančného vzdelávania škola nezodpovedá za bezpečnosť a ochranu zdravia žiaka, z dôvodu, že žiak sa vzdeláva v domácom prostredí.
F. Informačný systém
- Škola priebežne informuje rodičov o správaní a prospechu žiaka prostredníctvom žiackej knižky, internetovej žiackej knižky, mailom, cez edupage alebo osobne vyučujúcim.
- Známky žiaka zaznamenávané v elektronickej žiackej knižke sú aktualizované pravidelne každý týždeň.
- Triedny učiteľ informuje rodičov o správaní dieťaťa (pochvaly, pokarhania, poznámky, problémy v správaní) osobne, telefonicky, mailom, písomne prostredníctvom žiackej knižky alebo elektronickej žiackej knižky.
- Informovanosť rodičov o organizovaní rôznych podujatiach v škole i mimo školy je zabezpečená prostredníctvom ŽK, facebooku, edupage alebo telefonicky.
- Na spoluprácu a informácie s rodičmi škola využíva okrem žiackej knižky individuálne osobné pohovory, konzultácie, triedne a plenárne rodičovské združenia.
G. Výchovné opatrenia
- Výchovné opatrenie sa posudzuje individuálne po návrhu triedneho učiteľa prerokovaním na pedagogickej rade.
- Výchovné opatrenia sú:
- Napomenutie triednym učiteľom
-
- Pokarhanie triednym učiteľom
- Pokarhanie riaditeľkou školy
-
-
-
-
-
- Záverečné ustanovenia
-
-
-
-
- Povinnosťou triedneho učiteľa je oboznámiť žiakov so školským poriadkom na začiatku školského roka a podľa potreby aj na triednických hodinách.
- Rodičia sú oboznámení so školským poriadkom na rodičovskom združení, prostredníctvom informačného systému školy a webovej stránky školy.
- Zmeny a doplnky školského poriadku prerokované v pedagogickej rade schvaľuje riaditeľka školy.
- Školský poriadok nadobúda účinnosť dňom schválenia pedagogickou radou školy.
- Školský poriadok je záväzný pre každého zamestnanca a žiaka školy.
Mgr.Jana Učníková
riaditeľka školy
Školský poriadok prerokovaný v pedagogickej rade a schválený pedagogickou radou 26. 01. 2021.
nahrádza Školský poriadok z 20.12.2017. Kolektivna_zmluva_2022.pdf